Tolfte söndagen under året

Kära vänner!
Eftersom den här söndagen är den 24 juni, födelsen av Johannes döparen, firas den högtiden  istället för ”den 12: e söndagen under året”. Jag tänker ändå att jag ska skicka er reflektionerna för evangeliet den 12: e söndagen inför året,
eftersom det ligger i linje med de andra söndagarna som vi kommer att fira
under de närmaste veckorna. Jag hoppas att ni finner det här till hjälp för er
i era äktenskap. Vi kommer till slutet av Novenan i Clonard nu om ett par
dagar.  Ni har alla varit väldigt mycket i mina tankar och böner under denna tid
och ni kommer att fortsätta att vara det, de kommande dagarna. Må Gud välsigna er och alla era nära och kära. Under Johannes Döparens högtid, ber jag för alla våra kusiner, att Gud också välsignar dem eftersom Jesus ockå var Johannes kusin.
Johnny

24 - 30 juni,   Jesus - stormens Herre
Jesus sade till sina lärjungar: " Varför är ni rädda? Har ni ännu ing­en tro?”
Under de senaste åren har kyrkan gått igenom en hård storm. Det har varit en tid av ångest och oro för många. Det har också varit en tid av djup vånda och ilska för andra. Och det verkar inte vara något slut på det. Jesu ord idag är väldigt aktuellt för oss. Även om stormen är verklig, och vi måste möta verkligheten med alla dess konsekvenser, måste vi komma ihåg att Kristus är med oss ​​och han kommer att lugna den igen. Men det betyder inte att vi inte gör något annat än att bara väntar. Vi har verkligt ett ansvar att arbeta för det lugnet genom hur vi älskar varandra i våra hem och i vårt samhälle. Det kommer att innebära att vi måste vara väldigt generös med vår tid och våra talanger i att bygga äktenskap och familjeliv  fullt ut, och det kommer krävas nya åtaganden för att bygga  upp oss själva till ett samhälle av tro och hopp.
DE PAR SOM BER TILLSAMMAN HÅLLER SAMMAN.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Fader, ledare och ditt folks beskyddare,
ge oss en osviklig respekt för ditt namn i vårt äktenskap,
och gör oss alltid trofasta mot vår kärlek till varandra.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är  på var sitt håll
Herre, ta emot gåvan av vår kärlek i vårt äktenskap.
Låt vår ära och pris till digrena oss i hjärta   och tanke
och alltid göra oss angelägna om att tjäna dig.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Herre, du kallar oss till äktenskapets sakrament.
 Förnya ditt liv inom oss och
 ge oss det eviga livets glädje.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Vilka farhågor har du i ditt äktenskap och familjeliv? Dela dessa med varandra den här veckan.
För andra: Tänk på några grupper som hjälper människor och som lider av naturkatastrofer. Hur kan du hjälpa dem den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter