Sjätte  söndagen efter påsk

Kära vänner!
Tack för er kärlek och er frikostighet i tron.  Det är ett privilegium för mig att vara en del av ert liv varje vecka då jag skickar ut denna bön för äktenskap och familjeliv, och när jag ber för er och med er varje dag i veckan. Min insats för den sjätte påskveckan framhäver för oss, Jesu sista vilja och testamente - Frid ger jag er, min egen frid jag ger er. Vilken underbar gåva som ska ges. Det är upp till oss att packa upp den här gåvan till varandra och för alla de vi älskar. Jag ber att den här veckan kommer vi alla att arbeta tillsammans för att få frid i våra äktenskap, våra hem och familjer och våra samhällen. Då ska vi göra Guds vilja. Gud välsigne er alltid.
Johnny

26 maj - 1 juni , Guds utstrålande härlighet
Jesus sade till sina lärjungar: " Frid, frid lämnar jag kvar åt er, min frid ger jag er. " Vi är väldigt medvetna idag om alla de problem som finns i vår värld och ändå är frid en längtan i varje hjärta. Som kristna har vi ett stort ansvar att arbeta för fred på alla sätt vi kan och i varje situation där det finns krig eller konflikt. Men friden som är Kristi gåva till oss är mycket mer än en frånvaro av krig eller konflikt. Hans frid, som vi också har ett stort ansvar för, handlar om att sprida lycka och glädje i våra hem och samhälle. Det handlar om att öva förlåtelse så att det förflutna alltid lämnas bakom oss. Det handlar om att skapa en atmosfär i våra hem och samhälle där varje individ kan känna sig trygg och vara glad att vara där. Det handlar om att låta Kristi närvaro förändra oss så långt att vi, även mitt lidande och uppdelning, kan vara ett folk som ser upp mot Guds utstrålande härlighet.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Evige Gud, hjälp oss att fira vår glädje
i Herrens uppståndelse
och att uttrycka kärleken
vi firar i våra liv som ett gift par.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, acceptera våra böner och vår kärlek.
Gör oss värdiga din kärlek
och kärleken till varandra i vårt äktenskap
och ge oss er förlåtelse.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Allsmäktig och evig levande Gud
du frälste  oss till livet genom att höja Kristus från döden.
Stärk oss i vår kärlek till varandra
så att vårt äktenskap kan vara till ditt namns ära.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen.

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du förmedla en känsla av djup frid till din fru / man i veckan?
För andra: Vad ska du som par göra för att uppmuntra fred bland individer eller i samhället den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter