Fjärde söndagen i fastan

Kära vänner!
Ni är alla i mina böner mer än någonsin när vi nu står inför de utmaningar som de närmaste veckorna och månaderna kommer att föra med sig.  Det är en mycket konstig tid för oss alla.  Må Gud låta stora ting komma ut ur detta för den värld vi lever i och för kyrkan som är vi , och för alla våra medmänniskor.
 
Bifogat är mitt bidrag för nästa vecka.  Jag hoppas att ni kommer att finna det till hjälp och uppmuntrande för er själva. Var säker på mina böner för er och alla era nära och kära om att Gud ska skyddade er från all skada vid denna tid och hålla er nära hans hjärta under den kommande veckan.  Fortsätt att be för mig och för varandra.
Johnny

 
22 - 28mars, Han bryr sig om oss, i alla våra behov

"Herren ser med andra ögon än människor: människor ser till det yttre, men Gud ser till hjärtat."  En av de största frestelserna i det mänskliga livet är att tro att det vi ser är allt som finns att se, och vad vi vet är allt som finns att veta.  Tron hjälper oss att se genom Guds ögon och att upptäcka livets alla underverk.   Kärleken hjälper oss att veta med Guds hjärta och att glädjas åt all godhet i  livet. Leta efter underverken i ditt liv  ochi dina relationer den här veckan och erkänn varandras godhet ochden som finns i  världen runt omkring dig.  Detta gäller särskilt för  alla par som bemödar sig om ett livslångt äktenskap.  De kan bli så vana vid varandra att de tar allt för mycket för givet.  De kan ändra på det den här veckan.  Detsamma gäller föräldrar med sina barn i alla åldrar.  Ersätt kritik med beröm. Väx i en medvetenhet om godheten som finns i din församling bestående av så många människor som är trogna Kristus - och låt dem veta det, den här  veckan
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Fridens Fader vi gläds av ditt Ord,
din Son Jesus Kristus, som försonar oss med dig.
Låt oss, som ett gift par, skynda mot påsk tillsammans
med iver tro och kärlek
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Bön mitt på dagen när vi är skilda åt 
Fader, vi erbjuder dig gåvan av vårt äktenskap
vilket ger oss frid och glädje.
Öka vår respekt för varandra
och för frälsning till världen genom oss.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Kvälls och nattbön tillsammans 
Fader, du upplyser alla som kommer till världen.
Fyll våra hjärtan med ljuset av ditt evangelium
så att våra tankar kan glädja dig
och att vår kärlek till varandra i vårt äktenskap är uppriktig.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Diskussions och aktivitetsfrågor 
För ditt äktenskap:Hur kan din man/fru älska dig bäst för närvarande?   Berätta för henne/honom den här veckan?
För andra: Tänk på någon grupp som arbetar för personer med fysiska funktionshinder.  Hur kan ni som par hjälpa dem den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter