Tredje påsksöndagen

Kära vänner!
Bifogat är mitt bidrag för parbönen och/eller nyhetsbrevet för nästa söndag och veckan efter den. Jag hoppas att ni kommer att finna det till hjälp och uppmuntran.
Den vackra inbjudan som Jesus ger sina lärjungar i detta avsnitt av evangeliet – "kom och ät." – är en sådan underbar inbjudan också till oss. Det är där, på de vanliga platserna i våra liv med varandra i våra hem och familje, vi kommer att hitta honom, och det är därifrån han vill stråla ut till världen omkring oss.
 Ni kommer att vara i mina böner varje dag i veckan som alltid. Tack för er kärlek till varandra. Må Gud välsigna er kärlek och alla era nära och kära. Fortsätt att be för mig och för alla dem som delar denna bön med oss.
Johnny

1-7 maj, "Det är Herren"
Jesus sade till sina lärjungar: "Kom och ät."  Vilken vacker inbjudan det är, och den underbara sanningen om att detta är den inbjudan där Jesus också sträcker ut sig till var och en av oss. På grund av sin uppståndelse från de döda är Jesus tillgänglig för oss i allt det vanliga i vårt dagliga liv. Han vill att vi ska veta att han är med oss vid frukosten eftersom han bor i oss, i våra hem och familjer.  Han är med oss i våra glädjeämnen och sorger, våra tårar och skratt. Han är med oss i våra kärleksrelationer och i vår fiendskap, om vi bara skulle öppna våra hjärtan för att känna igen honom och låta honom forma våra liv.
Ett av de stora misstagen vi ofta gör är att betrakta vår religion som något vi gör för Gud. Kristendomen handlar om vad Gud gör för oss i och genom Kristus som är vår väg, vår sanning och vårt liv. Detta är vad som måste ge form till våra liv, även vid frukosten! 
   PARET SOM BER TILLSAMMANS HÅLLER IHOP.
Johnny Doherty, C.Ss.R.

 
Morgonbön, när vi vaknar
Gud, vår Fader,
må vi med hopp se fram emot vår återuppståndelse
för du har gjort oss till dina döttrar och söner
och återställde vår ungdoms glädje i vårt äktenskaps sakrament.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen
 
Under dagen, när vi är skilda åt
Herre, ta emot gåvan av vår  kärlek i äktenskapet
invigd i äktenskapets sakrament.
Må den stora glädjen som du ger oss
komma till fulländning i himlen.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen

Kvälls- och nattbön tillsammans
Herre, se på oss, ditt folk med vänlighet
och genom glädjen under denna påsktid
för oss till uppståndelsens härlighet i vårt äktenskap.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen
 
Aktivitets och diskussionsfrågor för veckan
För ditt äktenskap:  Hur kan du göra tiden under frukosten speciell för din fru / make den här veckan?
För andra: Hur kunde ni som par få mer kontakt med skapelsens underverk den här veckan? 

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter