Femte söndagen i fastan

Kära vänner!
Jag skulle ha skickat dig den bifogade informationen för den femte söndagen i fastan när jag skrev till er i tisdags. Jag är ledsen för det. Nästa vecka kommer jag att vara borta några dagar på vår Provinsavdelning och skulle förmodligen inte ha tid eller möjlighet att skicka detta till dig till nästa vecka. Så här är det nu, bara för att vara säker!!
Be för oss alla nästa vecka att vi kan fortsätta att förnya oss som Redemptorister. Tack för all din godhet och kärlek. Må Gud välsigna dig och alla dem du älskar.
Johnny

PARET SOM BER TILLSAMMANS HÅLLER IHOP.

 

Johnny Doherty, C.Ss.R.

17-23 mars, Vår förlåtande Gud 
"Den som älskar sitt liv förlorar det; Den som hatar sitt liv i den här världen kommer att behålla det för det eviga livet."  Vid första anblicken är det uttalandet från Kristus i denna söndags evangelium svårt att ta till sig. Men det är Guds vishet, och vi måste lyssna till den. Det handlar verkligen om våra prioriteringar. Om våra prioriteringar bara handlar om här och nu och vår egen tillfredsställelse kommer vi att förlora allt. Om vi siktar in oss på vad Gud vill att vi ska göra, kommer vi att vinna mycket mer än vi någonsin trodde var möjligt.  Vad Gud vill att vi ska få är kärlek, frid, glädje, frihet, fullt liv – allt detta kan vi bara få genom att ge oss själva helt och fullt till varandra. Äktenskap och familjeliv är de två stora skolorna för att lära sig självutgivande. I äktenskapet måste varje person medvetet välja vad som är gott och bäst för deras liv tillsammans.  I familjelivet måste särskilt föräldrarna ständigt ge av sig själva. Det är så människor växer till mognad.        
 
Morgonbön, när vi vaknar
Fader, hjälp oss att bli lika Kristus, din Son,
som älskade världen och dog för vår frälsning.
Inspirera oss i vårt äktenskap genom hans kärlek,
och led oss efter hans exempel.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Under dagen, när vi är skilda åt
Allsmäktige Gud må vår kärlek till varandra
ge oss lycka som ett gift par i detta liv,
och kom med dina särskilda välsignelser
över vår familj och våra vänner,
och led oss närmare dig till evigt liv.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Kvälls- och nattbön tillsammans
Allsmäktige Fader, må vi alltid förbli ett
med din Son, Jesus Kristus.
Må vi ge ditt namn ära
och ge hopp till vår värld.
genom äktenskapets sakrament.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Veckans samtals- och aktivitetsfrågor 
För ditt äktenskap: Avsluta meningen: Jag gillar det bäst när du....  (Ge varandra ett leende på läpparna ofta den här veckan.)
För andra: Känner du någon som nyligen har sörjt?  Hur kan du trösta den personen den här veckan?                   

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter