Tredje söndagen i advent - - bön för äktenskap och familjeliv

Kära vänner!
Advent fortskrider på ett väldigt trevligt  och skönt sätt och jag tackar Gud för att vädret är så väldigt snällt mot oss. Jag hoppas att allt går bra för er. Jag tackar Gud, för jag kunde knappast vara lyckligare !!
 Bifogad är min reflektion för nästa vecka som är advents tredje vecka. Som alltid skickas detta med min kärlek och mitt hopp om att det kommer att vara er till hjälp för er i äktenskapet och familjelivet såväl som till uppbyggelse för er församling. Jag försäkrar er om mina böner varje dag. Må Gud fortsätta att välsigna er och alla era nära och kära nu och i dagarna och veckorna framåt. Vänligen be för mig också.
Johnny

16 - 22 december,  En högtidsdag
Folket frågade Johannes: "Vad ska vi göra?" Denna fråga kom i samband med att Johannes förkunnade det goda nyheterna om Kristi ankomst. Vilken bra fråga är det inte för oss alla när vi förbereder oss för julen i år. "Vad ska vi göra?" Om du är förälder, ge tid åt dina barn istället för att bara ge dem alla de kostsamma presenterna du planerar. Om du är gift, ge din fru / man gåvan av din uppmärksamhet och tillgivenhet istället för att bara var frikostig med din tid på julafton. Om du är ung, ge lite tid och energi till dem som behöver det istället för att bara leta efter vad du kan få. Om du är osams med  någon, red upp det. Om du är i dålig form, ändra på dig för deras skull som står dig nära. Och vad som gäller för oss alla - vad vi måste göra är att sätta Kristus i centrum under julen och ha en underbar jultid.
THE COUPLE THAT PRAYS TOGETHER STAYS TOGETHER.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Herre Gud, får vi som är ditt folk
och som ser fram emot Kristi födelsedag,
uppleva frälsningens glädje i vårt äktenskap,
och fira den högtiden med kärlek och tacksägelse.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.

 Bön mitt på dagen när vi är  på var sitt håll
Herre, låt gåvan av vårt äktenskap
som vi erbjuder i tro och kärlek
vara ett ständigt offer till din ära
och verkligen bli en källa till glädje och frälsning
för oss och för alla de vi älskar.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Barmhärtighetens gud, låt vår kärlek till varandra
 ge oss din gudomliga hjälp,
befria oss från våra synder,
och förbereda oss ​​för vår Frälsares födelsedag.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre. Amen.

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du vara romantisk mot din fru/make i veckan?
För andra: Till vem kan du som ett par föra känslan av glädje och välbefinnande
i veckan?