Nittonde och tjugonde söndagen under året - bön för äktenskap och familjeliv

Kära vänner!
 Jag skickar er två veckor av parbönen / nyhetsbrevet den här veckan. Det beror på att jag åker till Fatima tidigt på torsdagsmorgonen och jag kommer inte tillbaka förrän sent på torsdag den 15. Jag ser fram emot denna pilgrimsfärd. Jag var där för två år sedan med i princip samma grupp och uppskattade det oerhört mycket. Jag kommer att be för er alla i Fatima. Be för mig och för oss under denna tid. Som alltid finns det en stor utmaning men stor kraft i Guds ord för oss under dessa två veckor. Jag hoppas att ni kommer att finna dessa användbara för er själva och era familjer och även för era församlingar. Jag ber att Gud ska välsigna er och alla era nära och kära under de kommande två veckorna.
Johnny

11 - 17 augusti, Klar för agera
Jesus sa till sina lärjungar: ”Där din skatt är, där kommer ditt hjärta också att vara.” Anonyma alkoholister har gett världen väldigt många insikter om människans natur. En av dessa är att ”vi kan inte tänka oss så mycket in i ett nytt sätt att bete oss, som att bete sig på ett nytt sätt att tänka”. Vi kan ha alla de bästa tankarna i världen, men de är värdelösa såvida inte våra liv stämmer med våra tankar. Människor som är gifta måste leva som om deras äktenskap är det viktigaste i deras liv och då kommer det att bli det.
Föräldrar måste spendera tid på att uppskatta sina barn på ett sätt så att de känner sig omtyckta. Och folk som är troende måste leva ut sin tro genom handlingar i samhället, annars blir tron bara en tom sak. Evangeliets utmaning idag och för den här veckan är att rätta till våra prioriteringar så att Kristus kan bli känd i vår värld.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Allsmäktig och evige Gud,
din ande gjorde oss till dina barn
trygga att kalla dig fader.
Låt din ande växa inom oss i vårt äktenskap
Och för oss till vår utlovade arv.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
 
Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Kraftens Gud, och alla gåvors givare
Ta emot erbjudandet av vår kärlek i äktenskapet
och gör det till vårt frälsnings sakrament.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
 
Kvälls och nattbön tillsammans
Herre, låt vårt äktenskaps sakrament , som du ger oss
fära oss till frälsning
och håll oss trogna 20ditt sannings ljus.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
Amen.
 
Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du förutse något behov i din fru / make i veckan den här veckan?
För andra: Vem skulle uppskatta en kontakt från dig som par den här veckan? 
 

***

18 - 24 augusti Seger med Kristus
Jesus sa till sina lärjungar: ”Jag har kommit för att föra eld till jorden och hur jag önskar att den redan brann”. Eld kan vara en källa till rädsla när den är en fara för oss, eller en källa till värme och hemtrevnad när det står i vår tjänst. För många människor är Kristus liknande på samma sätt. Han är en källa till rädsla när vi ser honom kalla oss till en förändring som vi är ovilliga att göra. På samma sätt är han en källa till värme och trygghet när vi litar på honom och hans sätt att leva.
För många gifta personer kan äktenskapet ses som en begränsning för deras frihet och kan orsaka förbittring. Eller så kan det ses som en underbar kärleksgåva som frigör hjärtat. Jesus är med oss ​​för att få oss att leva i livets fullhet. För vissa av oss kan det betyda smärta att överlämna våra egna livsstilar och anta hans. Men hans vägar garanterar oss lycka och glädje och en föreställning om livets förunderlighet.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Gud vår Fader, låt oss älska dig genom alla ting
och över alla saker och nå den glädje du har förberett för oss
i vårt äktenskap, utöver alla våra föreställningar.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
 
Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
 Herre, ta emot erbjudandet av vår kärlek till varandra.
Genom att erbjuda det du har gett oss i vårt äktenskap,
och låt oss ta emot gåvan av dig själv.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
 
Kvälls och nattbön tillsammans
Barmhärtighetens Gud,
genom vårt äktenskapssakrament gör du oss till ett med Kristus.
Genom att bli mer lik honom på jorden,
kommer vi att få dela din härlighet i himlen.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre.
Amen.
 
Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du få lite mer glädje och värme i din kärlek till din fru / make den här veckan?
För andra: Vem i din familj eller bland dina vänner kan ni som par bekräfta på något särskilt sätt den här veckan?