23 söndagen under året - Han ger, och ber om allt

 23 söndagen under året

Kära vänner!
Med det här meddelandet lämnar vi sommaren bakom oss - men tack och lov inte  sommarvädret som vi borde ha haft !! När vi går in i hösten tackar vi Gud för allt vi har fått och vi säger ja till allt som kommer. Särskilt i dag är mitt hjärta  förmodligen som de flesta av ers - tunga av chock på grund av den fruktansvärda tragedin i Co Cavan, med tre unga pojkars död tillsammans med deras föräldrar. Må Gud ge dem evigt vila och må Gud skydda alla familjer från detta och alla slags tragedier. Och må Gud välsigna de familjer och samhällen som direkt kommer att påverkas av detta.
 Johnny Doherty, C.Ss.R
Fortsättning»

4-10 september 

Jesus sade till folket : " Så är det alltså: ingen av er kan vara min lärjunge om han inte avstår från allt han äger ". Ibland verkar Jesu förkunnelse omöjligt att följa, och denna är verkligen en av dem! På grund av denna svårighet ger vissa människor upp medan andra helt enkelt ignorera det och går sin egen väg. När Jesus talar om ägodelar dömer han inte ut dem som onda utan uppmanar oss att titta på den onda effekt som de har på våra hjärtan och liv och på grund av detta att sätta dem i deras rätta plats. Ägodelar tar över våra liv så lätt. Ju mer vi har ju mer av vår energi och uppmärksamhet måste gå till att skydda vad vi har. Vi kan bli mycket självcentrerad och glömma vårt ansvar att ta hand om varandra. Även inom våra hem och familjer, kan våra ägodelar bli viktigare än de människor vi älskar. De blir säkert viktigare än att ta hand om de fattiga i vår värld.


Under morgonen när vi vaknar
Gud, vår Fader, du återlöser oss
och gör oss till dina barn i Kristus.
Se på oss, och ge oss sann frihet,
och led oss till vår utlovade arvedel.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.
Amen

Under dagen när vi är ifrån varandra
Fredens och kärlekens Gud,
låt gåvan av våra liv
ge dig den sanna tillbedjan
och göra oss till ett med dig.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.
Amen

Under kvällen och vår kvällsbön
Herre, ditt ord ger oss uppmuntran,
din kärlek ger oss mod och styrka.
Må vår kärlek till varandra
leda oss till att för alltid dela ditt liv.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.
Amen

För ditt äktenskap:
Vad kommer du att offra denna vecka för att visa  din kärlek till din make/maka på ett alldeles speciellt sätt?

För andra:
Vad ska du ge bort den här veckan till någon som behöver det?
 

Senaste breven

Arkiv