Den heliga familjen - bön för äktenskap och familjeliv

Kära vänner!
God jul till er och alla era nära och kära. Vi hade en underbar dag igår i Clonard. Alla våra juldagsmässor var fullsatta. Det fanns en verklig känsla av tro och hoppets glädje, med så många unga familjer och så många andra i alla åldrar som var samlade för att prisa Gud för Kristi födelses skull.
Bifogat är mitt nyhetsbrev för nästa vecka, den heliga familjen högtid.
Kan denna fest hjälpa oss alla att sätta familjen i centrum för våra egna liv
och i kyrkans liv så att världen kan lära känna Kristi närvaro bland oss. Tack
för ert eget engagemang för detta underbara mysterium i livet. Må ert hem
fyllas med frid och glädje. Må ni och alla era nära och kära ha ett väldigt
gott nytt år som vi börjar 2019. Johnny
Johnny  

 30 december - 5 januari: Den heliga familjen
"Maria gömde och begrundade allt detta i sitt hjärta." Ett av de underbara sakerna i en ny ung familj är spänningen att få spela in alla rörelser och ljud av det nyfödda barnet. Otaliga fotografier tas och produceras vid varje tillfälle. Rapporter skickas till familjemedlemmar och till andra som ser och lyssnar. Det här är bilden vi har på Maria idag då hon förundrade sig över sin nyfödda son Jesus. och det är här där den äkta heligheten finns. Vi ger namnet Jesus, Maria och Josef namnet ”Den Helige Familjen”, inte för att de var fromma utan på grund av den stora kärlek som fyllde deras hjärtan och deras hem. Det är utmaningen för varje hem och familj. Men med pressen  i livet kan varje  underverket av varje människa förloras. Tonvikten av denna högtids  är att vi gör de rätta prioriteringarna, så att vi sätter vår kärlek först och på så sätt kan göra Jesus närvarande.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Fader, hjälp oss att leva som den heliga familjen,
förenad i respekt och kärlek.
För oss, som ett gift par, till glädjen och friden i ditt eviga hem.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, ta emot gåvan av vår kärlek i äktenskapet.
Förena våra familjer i frid och kärlek,
genom Maria och hennes man Josefs förböner.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.
 
Kvälls och nattbön tillsammans
Evig Fader, vi vill leva som Jesus, Maria och Josef,
i frid med dig och varandra.
Låt vårt äktenskaps sakrament stärka oss
så att vi kan möta utmaningarna i livet.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.
Amen.

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Vad är några av de fina sakerna du vet om din fru / make och dina föräldrars föräldrar? Dela dessa med varandra i veckan.
För andra: Hur kan du ta  kontakt med varje familjemedlem i veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter