Herrens dop

Kära vänner!
 Bifogat finns mitt bidrag för söndagen, Herrens dop.  Med detta inleder vi en ny fas av det liturgiska året.  Detta består av ett par veckor av vad som kallas ”under året” tid vilket innebär några veckor att leva ut allt som vi har firat i denna underbara juletid innan vi går in i tiden för fastan som kommer att leda oss in i Jesu lidande, död och den uppståndne Kristus. 
Jag bifogar ett härligt stycke som kallas ”Julbestyren börjar, snarare än att vi ser julen som över för detta år!
Som alltid försäkrar jag er om mina böner för er och alla era nära och kära under den kommande veckan.  Må Guds välsignelser av frid och glädje bli era varje dag för att fylla era hjärtan och hem med Guds härlighet.
Johnny.

12 – 18 januari , Kristus, Guds älskade
En röst talade från himmelen: "Denne är min älskade Son, i vilken jag har funnit behag. Min nåd vilar på honom." Detta är själva hjärtat i vår kristna tro.  Kristus är Guds son.  Att utöva vår tro handlar om att leva med den övertygelsen och att leva den entusiastiskt.  Genom att tro att Kristus är Guds son erkänner vi att han är den som kan lära oss vad Gud är, och han lär oss att Gud älskar oss, som en förälder  älskar sitt nyfödda barn. Vi måste låta oss gå till den underbara kärleken i bön och glädje.  Kristus är också den som undervisar oss om mänskligt liv.  Han säger till oss mycket tydligt att det enda sättet att leva, är att älska som han har älskat oss.  Detta gäller särskilt i de nära relationerna i äktenskap och familjeliv.  Det är också sant när det gäller hur vi bygger vår församling.  Vi är ett mycket privilegierat folk.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Allsmäktig, evig Gud, när den Helige ande sänktes
ner över Jesus vid hans dop i Jordanien,
uppenbarade du honom som din egen älskade son.
Håll oss som dina barn födda av vatten och den Helige Ande
trogen vår kallelse i äktenskapets sakrament.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.
 
Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, vi firar din son Kristus, uppenbarelse
som tar bort världens synder.
Ta emot gåvan av vår kärlek till varandra i äktenskapet.
Förena oss med Kristi offer.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.
 
Kvälls och nattbön tillsammans.
Herre, du ger oss näring varje dag i äktenskapets sakrament.
Må vi med tro hörsamma Kristus din son
och bli dina barn till namn och handlingar.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.  Amen.
 
Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Tänk på er bröllopsdag när ni sa ja till varandra.  Hur kan ni att säga ja till varandra den här veckan?
För andra: Tänk på en grupp som arbetar för rättvisa.  Hur kan ni som ett par  hjälpa denna grupp den här veckan?

The work of Christmas begins
When the song of the angels is stilled,
when the star in the sky is gone,
when the kings and princes are home,
when the shepherds are back with their flocks,
then the work of Christmas begins:
to find the lost,
to heal the broken in spirit,
to release the oppressed,
to rebuild the nations,
to bring peace among all the peoples,
to make a little music with the heart.
And to radiate the light of Christ,
every day, in every way,
in all that we do,
and in all that we say.
Then the work of Christmas begins
Howard Thurman (adapted)

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter