Den heliga familjen

Kära vänner!
 
Hoppas ni hade en fin dag igår, juldagen. Jag ber också att du och alla dina nära och kära ska få en riktigt god jul under resten av julen som för oss fram till den 7 januari.
Bifogat är mitt bidrag för nästa söndag, den heliga familjen i Nasarets högtid och för veckan som följer för parbönen och/eller nyhetsbrevsartikeln. Jag sänder den till er med kärlek och i hopp om att den kommer att vara till hjälp för er på er kärleksresa mot varandra, i äktenskapet och i ert familjeliv.
Som alltid kommer ni att vara i mina böner varje dag i veckan. Må Gud välsigna er och alla dem ni älskar med glädje och frid. Och jag önskar er ett riktigt gott nytt år 2024. Må det bli ett år fyllt av glädje och hälsa och godhet. Tack för all er kärlek.
 
Johnny
 PARET SOM BER TILLSAMMANS HÅLLER IHOP.
Johnny Doherty, C.Ss.R.

 31 december – 6 januari –  Den Heliga Familjen
"Under tiden växte barnet upp till mognad och fylldes av vishet, och Guds nåd var med honom". Det är alltid fascinerande att se barn växa upp. Varje liten scen är fylld av förundran. Det tar inte lång tid för varje barn att börja visa sin egen individualitet och speciella gåvor.  Detta är vad som också hände med Jesus.  Maria och Josef var tvungna att gå igenom alla känslor som finns hos  alla föräldrar överallt, och undrade hur den här pojken skulle bli. De oroade sig för honom. I dagens värld måste barn som växer upp kämpa med så mycket som står i vägen för deras verkliga utveckling.  Många dras bort från utövandet av sin tro och all verklig kunskap om Guds kärlek, till deras föräldrars och far- och morföräldrars stora sorg. Det är bara genom att arbeta tillsammans som föräldrar, som par, som gemenskap, som vi kan ge vidare denna trons högst värdefulla gåva.  Gör ditt hem till en plats för kärlek och bön, och gör din församling till en plats för glädje och välkomnande och Guds välvilja.
 
Morgonbön, när vi vaknar
Fader, hjälp oss att leva som den Heliga familjen,
förenade i respekt och kärlek.
Låt vår kärlek till varandra i äktenskapet
hjälpa oss att ge nytt liv åt våra barn och barnbarn
och till alla dem som utgör våra liv.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Under dagen, när vi är skilda åt
Herre, ta emot gåvan av vårt äktenskapets sakrament,
genom Marias, Guds Jungfru Moders, böner,
och av hennes man Josef
Förena våra familjer i frid och kärlek.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Kvälls- och nattbön tillsammans
Evige Fader, vi vill leva som Jesus, Maria och Josef,
i frid med dig och varandra.
Må vår kärlek  i äktenskapet hjälpa oss
att möta livets glädjeämnen och sorger.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen
 
Veckans diskussions och aktivitetsfrågor
För ert äktenskap: Vad tycker du bäst om hos din fru som mor, din man som far?  Dela med dig av det den här veckan
Till andra: Vad är det du gillar bäst med din egen mamma och pappa? 
Säg det till dem den här veckan om det är möjligt – till och med i bön.                       

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter