Fjärde veckan i fastan

25 mars - 1 april  Han bryr sig om oss och alla våra behov
"Herren ser med andra ögon än människor: människor ser till det yttre, men Herren ser till hjärtat.” En av de största frestelser i vårt mänskliga liv är att tro att det vi ser är allt som finns att se, vad vi vet är allt som finns att veta. Tron hjälper oss att se med Guds ögon och upptäcka alla underverk i livet. Kärlek hjälper oss att veta med Guds hjärta och glädjas av allt det goda i livet. Leta efter underverk i ditt liv och i dina relationer den här veckan och uppmärksamma varandras och världen godhet. Detta gäller särskilt för de par som har lovat evig trohet till varandra genom äktenskap för de kan bli så vana vid varandra att de tar så mycket för givet. De kan ändra på det den här veckan. Detsamma gäller för föräldrar med barn i alla åldrar, byt kritik mot beröm.  Bli den här veckan medvetna i församlingen om alla dessa många människors godhet som är trogna Kristus - och låt dem veta det.
Paret som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Fridens Fader, vi gläder oss i ditt ord,
-din Son Jesus Kristus, som förenar oss i dig.
Låt oss skynda mot påsk tillsammans
med iver av tro och kärlek.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Fader, vi erbjuder dig gåva av vår kärlek i äktenskapet,
vilket leder oss till frid och glädje.
Öka vår respekt för varandra
och för frälsning till världen genom oss.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre

Kvälls/nattbön tillsammans
Fader du som upplyser alla som kommer till världen.
Fyll våra hjärtan med din frälsnings ljus,
så att våra tankar skulle behaga dig,
och vår kärlek för varandra bli uppriktiga.
Vi ber våra bön genom Kristus vår Herre

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: På vilket sätt behöver du bli älskad av din fru/man just nu? Hur kan du berätta det för henne/honom den här veckan?

För andra: Tänk på någon grupp som arbetar för personer med rörelsehinder. Hur kan du hjälpa dem den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter