Femte påsksöndagen

Kära vänner,

Hälsningar från St Gerard s Parish, Belfast, där John Hanna och jag genomför en Novena till ära för ”Our Mother of Perpetual Help”. Vi började igår och fortsätter fram till nästa tisdag. Vänligen be för oss och för de människor som kommer hit för denna troshögtidlighet. Ni kan räkna med mina böner för er, att Gud ska välsigna er och alla era nära och kära med hälsa och lycka under veckan som kommer.
Johnny

14-14 maj - Vårt kungliga prästadöme
Jesus sade: "Jag är vägen, sanningen och livet." Eftersom dessa ord är så bekanta för oss kan vi enkelt lyssna och sedan lätt gå vidare. Vad betyder orden? Jesus är först och främst vägen till den sanna Guden. Vi kan lätt förminska Gud till vår egen storlek, i proportioner som vi själv kan hantera. Jesus lyfter oss ständigt upp till Guds storhet där vi inte längre har kontroll. Han är också vägen till det fullständiga mysteriet om oss själva - att vi är gjorda till Guds avbilder, därför tenderar vi också att förminska storleken på varandra och oss själva. Jesus är sanningen om Gud som älskar oss med en oändlig och passionerad kärlek. Gud beundrar oss som en förälder i närvaro av en nyfödd bebis. Han är livet. Han lär oss att det enda sanna mänskliga sättet att leva på är kärleksvägen - av Guds kärlek och av  kärlek till varandra. Detta får konsekvenser för oss i våra hem och i våra församlingar.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.Morgonbön, när vi vaknar
Gud vår Fader, se på oss med kärlek
Du återlöser oss och gör oss till dina barn i Kristus.
Ge oss sann frihet i vår kärlek till varandra
och för oss till det utlovade landet.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.
Amen

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre Gud, genom den kärlek till varandra som du ger oss 
delar du med dig av ditt gudomliga liv.
Låt det vi gör styras av kunskapen om din kärlek.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre
Amen

Kvälls/nattbön tillsammans
Barmhärtig Fader, ge oss en ny känsla
av mening i vårt äktenskap,
och föra oss till ett nytt liv i Dig.
Vi ber vår bön genom Kristus, vår Herre.
Amen

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur skulle du kunna visa en särskild tillgivenhet till din fru / man i veckan?

För andra: Tänk på en grupp som arbetar med att främja miljön. Hur  skulle du kunna hjälpa dem den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter