Fjortonde söndagen under året

Söndag 9 - 15  juli  - Kom till mig alla och jag ska ge er vila
 
"Kom till mig, alla ni som arbetar och är betungade och jag ger dig vila." Hur mycket behöver vi inte  höra det här orden från Kristus idag och ta till oss dem. Vi har aldrig haft så många tidsbesparande maskiner som borde göra livet lättare och roligare för oss, och ändå har vi aldrig varit så upptagna! Människor tycker det är så svårt att slappna av och vara tacksamma för alla underbara saker i livet. Vår värld behöver bevittna  människor som är villiga att ta tid för sina kärleksrelationer på sätt som säger att detta är den viktigaste delen av livet. Vi ger detta vittnesbörd bara genom att ta oss tid till söndagsmässan,  men det är så viktigt att vi verkligen tar oss tiden och inte bara rusar in och ut igen. Vi ger detta vittne som gifta par som  regelbundet tar sig tid för sina förhållanden, särskilt genom att förkovrar sig genom att gå kurser som hjälper dem att växa i kärlek. Vi ger detta vittnesbörd när föräldrar  regelbunden  avsätter tid till sina barn i stället för att andra tar hand om dem hela tiden.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.

Morgonbön, när vi vaknar
Fader, genom Jesu, din tjänare och din Sons lydnad,
väckte du en fallen värld.
Frigör oss från synden och ge oss den glädje som varar för evigt.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, låt erbjuda vår kärlek till varandra
Ge ära till ditt namn
Och ta oss närmare det eviga livet.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre..

Kvälls/nattbön tillsammans
Fader, får vi aldrig misslyckas att berömma dig och varandra
För livets fullhet ger du oss i vår kärlek till varandra.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur behöver du din fru / make att älska dig och ta hand om dig under dessa sommarmånader? Dela den här veckan.
För andra: Tänk på en grupp som erbjuder helgdagar för missgynnade barn. Hur kan du hjälpa dem den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter