Sextonde söndagen under året

Kära vänner,
 Förra veckan skickade jag dig ett mail där jag sa att jag bifogade två delar av nyhetsbrevet eftersom jag skulle vara borta till idag. Ett par kontaktade mig för att säga att det inte fanns några bilagor, så när jag kollade ikväll upptäckte jag att det var så. Jag är ledsen för det. Den här gången bifogar jag även nyhetsbrevet för den kommande veckan. Gud välsigne er.
Johnny 

23 - 29 juli -  Vår barmhärtiga domare
"Den som har öron han höre." Vi lever i en värld av konstant ljud och ändå är vi inte så bra på att lyssna. Ta några ögonblick när du läser detta till att lyssna på ljuden runt dig. Vad hör du? Lyssna på ljuden inom dig. Vad hör du? Många gånger är det vi hör ett buller, men det som Jesus vill att vi ska höra är Guds kärlek som ligger runt oss och inom oss och mellan oss. Vi hör hur det låter om vi lyssnar noga med våra hjärtan och sinnen. Lyssna särskilt på de vackra ljuden av er kärlek till varandra i äktenskap och / eller i familjelivet. Det är så lätt att komma in i ett mönster att inte lyssna, på dessa heliga platser. Lyssna också på godheten hos de människor som utgör din församling så att du kan bli medveten om Kristus som bor i dem. Och lyssna till behoven hos människorna runt dig så att du kan svara på dessa behov i kärlek denna vecka.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Herre, var barmhärtig mot ditt folk.
Fyll oss med dina gåvor,
och gör oss alltid villiga att tjäna dig,
i tro, hopp och kärlek.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, ta oss närmare frälsningen,
genom vår kärlek till varandra den här veckan.
Välsigna vår kärlek med lycka och frid.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre
 
Kvälls/nattbön tillsammans

Barmhärtig Fader, ge oss en ny känsla av syfte
I vår kärlek till varandra
Och föra oss till ett nytt liv i er.
Detta ber om genom Kristus, vår Herre

Aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Vilken speciell överraskning kan du ge din fru / man i veckan?
För andra: Tänk på någon som är bunden hemma. Hur kan du hjälpa den personen den här veckan?
 

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter