Tredje påsksöndagen

Kära vänner!
Än en gång den här veckan skickar jag dig detta mail för nästa vecka med en bön i mitt hjärta om att Gud ska välsigna dig och alla dina nära och kära. I den bifogade reflektionen säger Jesus till sina lärjungar: "Kom och ät (frukost)". Jag ber att var och en av oss ska uppleva närheten i samma inbjudan från honom.
Det underbara med vår tro är att Kristus uppenbarar vår Gud till oss i de alldagliga sakerna i våra liv. Detta gäller särskilt vår kärlek till varandra i äktenskap och familjeliv. Jag hoppas att ni kommer att njuta av detta bidrag till era kärleksrelationer och att ni kommer av Kristi kärlek till dig, växa i saktmod.
Johnny   

5 - 11 maj, "Det är Herren"
Jesus sade till sina lärjungar: "Kom och ät (frukost)." Vilken fin inbjudan det är, och den underbara sanningen, är att det här också är en inbjudan som Jesus ger till var och en av oss. På grund av hans uppståndelse från de döda är Jesus tillgänglig för oss i alla i de alldagliga sakerna i våra dagliga liv. Han vill att vi ska veta att han även är med oss vid frukosten eftersom han bor i oss i våra hem och familjer. Han är med oss i vår glädje och sorger, våra tårar och skratt. Han är med oss i våra kärleksrelationer och i våra fiender, om vi bara skulle öppna våra hjärtan för att känna igen honom och låta honom forma våra liv. En av de stora misstag som vi ofta gör är att betrakta vår religion som något vi gör för Gud. Kristendomen handlar om vad Gud gör för oss, i och genom Kristus som är vår väg, vår sanning och vårt liv. Detta är vad som måste forma vårt liv, även vid frukosten!.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Gud vår Fader, låt oss se med hopp
fram emot vår uppståndelse
ty du har gjort oss till dina döttrar och söner
och återställde vår ungdomsglädje i vårt äktenskaps sakrament.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, ta emot gåvan av vår kärlek i äktenskapet.
helgat i äktenskapets sakrament.
Må den stora glädje du ger oss
komma till fullkomlighet i himlen.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, se på ditt folk med godhet
och genom glädjen i denna påsktid
för oss till uppståndelsens härlighet i vårt äktenskap.
Detta ber vi genom Kristus, vår Herre.

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du göra frukosten lite speciell för din fru / make i veckan?
För andra: Hur kan ni som par få mer kontakt med skapelsens underverk denna vecka?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter