Kristi kropp och blods högtid - bön för äktenskap och familjeliv

Kära vänner!
I morgon, onsdag den 19 juni, börjar den högtidliga Novenan till ära för ”Mother of Perpetual Help” i Clonard klockan 6.45 och fortsätter med tio sammankomster varje dag fram till torsdagen den 27 juni. Om du kan vara här hos oss under dessa nio dagar kommer du att vara mycket välkommen. Om det inte är möjligt för dig att vara närvarande kan du vara med oss via vår webbkamera varje dag för någon av sessionerna. Webbplatsen är www.clonard.com och klicka på webbkamera.
Bifogad är min fil för nästa veckas parbön och nyhetsbrev. Jag hoppas att ni kommer att uppleva det användbart för er själva. Var säkra på mina böner för er varje dag i Novenan och framåt. Må Gud välsigna er och alla era nära och kära under denna tid på sommaren.
Johnny

23 - 29 juni, Kristi kropp och blod
"Och de åto alla och blevo mätta Sedan samlade man upp de överblivna styckena, tolv korgar fulla. Undret av de fem bröden och de två fiskarna som fördelades bland så många människor ges till oss som en symbol för den största gåvan och undret av alla, eukaristin. Som Guds folk är vi så privilegierade att matas med Kristi kropp och blod varje vecka, så mycket, att vi till och med kan ta det för givet. Vi har ett ansvar att hålla undret av denna gåva, levande i oss. Vi har också ansvaret att leva ut detta under genom vår kärlek till varandra i våra hem och i samhället. Genom Kristi makt var det mer kvar efter att tusentals människor hade utspisats än när de började. Det är vad samma Jesus vill ska hända bland oss ​​idag som ett resultat av eukaristin som vi firar.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Herre Jesus Kristus, vi tillber dig som bor hos oss
i sakramentet av din kropp och ditt blod.
Må vi erbjuda till vår Fader i himlen ett högtidligt löfte om vår odelade kärlek.
Må vi som gifta par erbjuda våra bröder och systrar
ett liv som strömmar av kärleksfulla tjänster i ditt rike.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, må vårt äktenskaps sakrament i samstämmighet med ditt offer
föra din kyrka till den enhet och fred de innebär.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Herre Jesus Kristus,
du ger oss din kropp och blod i eukaristin
som ett tecken på att även vi nu delar ditt liv.
Genom vår kärlek i äktenskapet 
får vi komma att äga det helt i himmelriket.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre. Amen

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Vid vilka tider har du känt dig mest kär i din fru / man? Återupplev dessa gånger i veckan.
För andra: Känner du någon som är väldigt sjuk idag? Hur kunde trösta dem denna vecka?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter