Sextonde söndagen under året

 21 juli - 16: juli, Jesus, vår vän

"Marta, Marta, du bekymrar dig och oroar dig för så mycket, men bara ett är nödvändigt.
Ångest och stressnivån är mycket hög för så många människor i dagens värld. I dag vill Jesus att vi som är hans anhängare att vi ska titta på detta och göra något åt ​​det. Det handlar om att göra prioriteringar. En mycket viktig prioritering för oss alla är hälsan för kropp, själ och ande. Det tar tid att ta hand om oss själva ordentligt, men det är en tid som är väl använd.

En annan prioritering som är avgörande är våra nära relationer i äktenskap och familj. Hur lätt är det inte att de blir eftersatta på grund av alla andra saker och människor i våra liv. Vi uppmanas att korrigera detta just nu. Det enda sättet att göra detta är genom att ge våra nära och kära tid och uppmärksamhet.

En tredje prioritering är Guds rike, som är ett kungarike av frid, glädje, kärlek, förundran, och omvårdnad om de fattiga och behövande. Om vi ser över allt detta kommer allt annat att falla på plats.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Herre, var barmhärtig mot ditt folk
Fyll oss med dina gåvor och gör oss alltid ivriga
att tjäna dig i tro, hopp och kärlek.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, för oss närmare frälsningen
genom gåvan vi ger av vår kärlek i äktenskapet.
Öka hängivenheten i vår kärlek
så att vi kan utstråla din kärleks skönhet.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.

Kvälls och nattbön tillsammans
Barmhärtige Fader, fyll oss med din Andes gåvor.
Ge oss en större förståelse för dess betydelse
och för oss till ett nytt liv i dig.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.
Amen

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan ni bli mer romantiska med din fru / make den här veckan?  
För andra: Vem skulle du kunna bli vän med på ett särskliltt sätt den här veckan? Hur kan du att förverkliga det? 

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter