Sjuttonde söndagen under året

Kära vänner!
Tack och lov. Jag hade en mycket trevlig och givande vecka i Esker. Det var en glädje att vara där. Ni var i mina böner varje dag. Jag tackar för era. Den här veckan ber jag om era böner för ett ungt par, Caoimhe och Tom, som gifter sig på torsdag. Jag kommer att ha förmånen att delta på deras bröllop. Jag ber också om era böner för en av våra medlemmar i vår kommunitet, Fr. Phil Dunlea, som dog mycket plötsligt i morse i Clonard. Må Gud ge Phil evig vila och må Gud hjälpa oss och Phils familj och vänner genom chocken av från hans död.
 
Som vanligt skickar jag er mina inlägg för nästa vecka. Jag hoppas att ni tycker att det är till hjälp. Det här evangeliet är en av mina favoriter och jag grundar rörelsen ”Ständig bön för äktenskap och familjeliv” på den. Det är underbart att ha en sådan total garanti för framgång som finns i detta Guds ord.
 
Ni kommer att vara i mina böner den kommande veckan. Må Gud välsigna er och alla de ni älskar.  Fortsätt och be för mig också.
Johnny

28 juli - 3 augusti,  Herre, lär oss att be.
”Så säger jag (Jesus) till er: be så ska du få; sök och du ska finna; knacka på och dörren ska öppnas för dig.”
Den största kraften som vi har är utan tvekan bönens kraft. Och tyvärr är det en kraft som vi inte använder tillräckligt ofta. De tre orden som Jesus använder här är dynamiska ord som måste involvera oss på en personlig nivå.

Be: för att göra detta måste vi bestämma vad vi verkligen söker i äktenskapet och familjelivet samt i vår församling och sedan måste vi vara villiga att engagera oss i det.

Sök: om det vi letar efter är viktigt för oss, kommer vi att vara villiga att ändra oss för att hitta det och att förändra ännu mer efter att ha hittat det. Det är så många människor som vill ha allt utan kostnad och detta är inte Herrens väg.

Knacka: Gud vill att vi ska komma till honom med självförtroende men sedan överlämna oss själva i hans händer, och äga visshet om att vi kommer att bli väl omhändertagna av Honom.
Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.


Morgonbön, när vi vaknar
Gud vår far och beskyddare
utan dig är inget heligt, ingenting har något värde.
Vägled oss till det eviga livet genom att hjälpa oss  att klokt använda
de välsignelser du har gett oss i vårt äktenskap.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre.

Bön mitt på dagen när vi är skilda åt
Herre, ta emot gåvan av vårt äktenskap
och välsigna vår kärlek till varandra.
Låt vårt engagemang för varandra göra oss heliga
och led oss ​​till evig glädje.
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre

Kvälls och nattbön tillsammans
Herre, vi har blivit anförtrodda med vårt äktenskaps sakrament,
för att visa världen vidden av din kärlek.
Må vår ansträngning att älska varandra
föra oss närmare vår eviga frälsning.
Vi ber detta genom Kristus, vår Herre. Amen

Diskussions och aktivitetsfrågor
För ditt äktenskap: Hur kan du vara "oförvägen" när du når ut med din kärlek till din fru / make den här veckan?
För andra: Hur kan du som par växa i bön den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter