Andra söndagen i advent

Kära vänner!
En av de stora insikterna i vår katolska praxis är att vi ständigt gör en nystart. Vi markerar detta varje dag genom att vi ber. Det första vi gör på morgonen och det sista vi gör på kvällen är att be. Det firar vi också  varje vecka genom söndagens Eukaristi och att själva söndagens firande är en speciell dag för allt som är viktigt i våra relationer.
Vi börjar om varje år med advent, när vi ställer in oss på att Kristus kommer till oss som vår återlösare vid tidens slut och vi förnyar vårt löfte att följa honom det kommande året, som börjar med hans födelse i Betlehem vid jul. Gud är med oss.
Bifogat är min fil för parbönen och nyhetsbrevet för andra veckan i advent. Jag hoppas att ni kommer att finna det till hjälp för er själva och på er resa mot att närma er varandra tillsammans mot Kristus.
Jag kommer att som vanligt be för er varje dag, att Gud ska välsigna er med allt som är gott och livgivande. Må Gud skydda er och alla era nära och kära genom denna svåra tid. Be för mig och för varandra.
Johnny

5  –11 december, Frälsningens glädje 
"Han" (Johannes) begav sig till trakten kring Jordan och förkunnade överallt syndernas förlåtelse genom omvändelse och dop." Varje dag blir vi medvetna om hur mycket ondska det finns i vår värld, med berättelser om grymhet och vandalism hemma och utomlands. Trots denna medvetenhet finns det ändå en enorm minskning i vår känsla av synd. På vissa sätt är detta en bra utveckling eftersom så mycket i tidigare tider tänktes på, som synd.  
När vi nu närmar oss julen och tiden efter den, är det viktigt att vi hör uppmaningen till omvändelse och lämnar bakom oss, allt som är skadligt från det förflutna, genom att lägga det säkert i Kristi händer, särskilt om det är möjligt att fira den stora botens sakrament.
Vi behöver ständigt göra en ny start, om och om igen, i våra relationer med Gud och med varandra i våra hem och i våra församlingar.
 Par som ber tillsammans håller ihop.
Johnny Doherty, C.Ss.R.

 
Morgonbön, när  vi vaknar
Kraften och barmhärtighetens Gud, öppna våra hjärtan i ett välkomnande.
Ta bort det som hindrar oss från att ta emot Kristus med glädje,
så att vi kan leva med hans visdom i vårt äktenskap
och bli ett med honom när han kommer i ära.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen
 
Under dagen, när vi är skilda åt
Herre, vi är ingenting utan dig.
När du uppehåller oss med din nåd
ta emot våra böner för vårt äktenskap och vår familj
och acceptera gåvan av vår kärlek i äktenskapet.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen
 
Kvälls och nattbön tillsammans
Fader, du avslöjar din kärlek till oss varje dag.
Genom att dela ditt liv genom vårt äktenskaps sakrament
lär oss att klokt bedöma det som finns på jorden
och att älska det som finns i himlen.
Detta ber vi om genom Kristus, vår Herre.  Amen
 
Frågor för åtgärd för veckan
För ditt äktenskap:  Hur kan du hjälpa till att hålla ett leende i din mans / frus ansikte den här veckan?
För andra:  Vad behöver du göra för att du ska vara särskilt glad den här veckan?

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter