Fjärde söndagen under året

Kära vänner! 
  
Bifogat hittar du mitt bidrag för parbönen / nyhetsbrevet för den fjärde söndagen under året - det är nästa söndag! – och veckan efter det. Jag hoppas som alltid att ni kommer att finna det till hjälp för er själva att leva er kärlek till varandra, särskilt i äktenskapet och även i ert familjeliv. 
  
Temat för det är att bli mer medveten om underverket av varandras gåva och gåvan av din kärlek till de andra som har fått dig att engagera dig i ett liv till att växa i din kärlek. Jag kommer att be för er varje dag i veckan att ni ska uppleva allt mer fullständigt glädjen i ert liv tillsammans och romantiken i att se fram emot framtiden tillsammans. 
  
Jag bifogar också ett litet dokument som jag stötte på på Twitter nyligen med bra tips för att växa i kärlek. Som med allt jag skickar er hoppas jag att ni kommer att njuta av att öva på dessa förslag!! Gud välsigne er alltid. Be för mig och för alla som kommer att få detta e-postmeddelande den här veckan. 
  
Johnny 

29 januari  – 4 februari, Herrens väg 
" Saliga de som är fattiga i anden, dem tillhör himmelriket."  Den största hemligheten med lycka är att veta att ingenting vi har är vårt eget, allt är gåva från Gud och att vi är helt beroende av Gud.  Livet är fullt av så många gåvor och den största gåvan av alla är kärleken. Kärleken är en Guds kraft.
Den kärlek du delar i ditt äktenskap är en mycket speciell del av Guds gåva, inte bara till dig utan också till världen.  Uppkatta den. Värdesätt varandra för vår skull. Den här veckan låt dig själv uppleva underverket av denna kärlek du delar ,och som du är lovad.
Denna kärleksgåva är också det som binder familjemedlemmar till varandra.  Det måste utvecklas annars blir det mediokert. Vår kallelse är att dela denna kärleksgåva med alla dem som bildar vår trosgemenskap med oss. Vi gör detta genom vår vänlighet, vår uppmärksamhet på dem som är i nöd, och vår villighet att ge tid att bygga upp vår församling. 
 PARET SOM BER TILLSAMMANS HÅLLER IHOP. 
Johnny Doherty, C.Ss.R. 

Morgonbön, när vi vaknar 
Herre vår Gud, hjälp oss att älska varandra mer fullständigt, 
att älska dig av hela vårt hjärta, 
och att älska alla människor
genom vårt äktenskaps sakrament såsom du älskar dem. 
Detta ber vi om detta genom Kristus vår Herre. Amen 

Under dagen, när vi är skilda åt  
Herre, ta emot vår kärleks gåva med glädje. 
Gör vårt äktenskap till ett frälsningens sakrament för oss själva 
och för den värld vi lever i. 
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre. Amen 
 
Kvälls- och nattbön tillsammans 
Herre, du ökar dina kärleksgåvor i oss dag för dag. 
Fyll oss med tro och låt gåvan spridas 
genom oss i vårt äktenskap till dem vi möter. 
Detta ber vi om genom Kristus vår Herre. Amen 
 
Veckans diskussions och aktivitetsfrågor 
För ditt äktenskap: Vad är tre av de trevligaste sakerna med din fru/man för närvarande? Hur ska du berätta för henne/honom den här veckan? 
För andra: Tänk på någon som sörjer just nu.  Hur ska du trösta dem den här veckan? 
 ----------------
12 regler för ett lyckligt äktenskap
TreyAndLea.com
1.       Håll varandra i händerna… ofta.
2.       Skrik inte på varandra om inte huset står i lågor.
3.       Om någon måste vinna en argumentation låt det bli din äkta hälft.
4.       Om du måste kritisera, gör det sällan och älskvärt.
5.       Ta aldrig upp tidigare misstag.
6.       Försumma hela världen före att ni försummar varandra.
7.       Gå aldrig och lägg dig arg.
8.       Ge minst en komplimang per dag till din fru/man.
9.       Om du har gjort något som är fel, erkänn det och be om förlåtelse.
10.    Kyss varandra,
11.      … men var aldrig arg på samma gång.
12.     Var din mans/frus största beundrare.
 

Nyhetsarkiv

Senaste nyheter